Byl noční můrou diktátorů

Zařazeno v tématech

Typ školy: Základní vzdělávání


Pro žáky:
1. ročník - Střední školy / Gymnázia
9. ročník - Základní školy

Abstrakt

Můžeme ovlivňovat svět kolem sebe? Má smysl se angažovat? Dokáže napsání dopisu zachránit něčí život? Vyučovací jednotka nabízí na příkladu působení Amnesty International v Československu v 70. a 80. letech 20. století podněty k diskusi a úvahám (nejen) o těchto otázkách.

Pomůcky

Vytištěné texty

Videoukázky

Flipové papíry s výroky ke komentáři

Fixy

Vlastní formulace cílů

Cílem této vyučovací jednotky je pomoci žákům na konkrétních příkladech z naší historie porozumět, jak lze ovlivňovat svět kolem sebe, jak se lze postavit proti něčemu, co nepovažujeme za spravedlivé či správné.

Časový rozsah
2x 45 min
Popis uč. jednotky

 

1) Úvodní aktivita zaměřená na zjištění postoje žáků k tvrzení: "Dnešní mladí lidé jsou lhostejní ke světu kolem sebe." (jakákoli vhodná aktivita, která umožní žákům se vyjádřit).

2) Práce s textem "Dopis Elie Wiesela studentům" - viz příloha Ellie Wiesel

3) Společný brainstorming na téma: "Jak může člověk měnit svět kolem sebe."

4) Historická studie - Peter Benenson. V této části se žáci seznámí se zakladatelem Amnesty International a jeho rozhodnutím postavit se nespravedlnosti, se kterou se setkal. Lze pracovat buď s televizním dokumentem "Každý den, když otevřete noviny" (ČT 2000, r. Marek Dušák, lze stáhnout na www.ulozto.cz) nebo s textem Byl noční můrou diktátorů (Respekt 2005, č. 10) - viz příloha Benenson.

5) Historická studie - Amnesty International v Československu. Skupinová práce s třemi texty (viz přílohy Text č. 1, Text č. 2, Text č. 3) - konkrétními příklady působení Amnesty International v bývalém Československu. Ve skupině si žáci text přečtou a společně připraví pro ostatní popis toho, o co šlo, jaká byla akce Amnesty International a jaký měla efekt.

6) Reflexe 1 - Společná "tichá diskuse" nad výroky k tématům (viz příloha Citace), kterým se vyučovací jednotka věnovala. Jednotlivé výroky jsou nalepené po jednom na velké flipové papíry a žáci je písemně (bez mluvení) komentují a následně se vyjadřují i ke komentářům spolužáků. Na závěr této aktivity se žáci rozdělí do skupin, každá si vezme jeden výrok a komentáře a připraví stručné shrnutí pro ostatní.

7) Reflexe 2 - Navazuje na úvodní aktivitu a žáci se vyjadřují k výroku "Dnešní mladí lidé mají možnost měnit svět kolem sebe."

 

Hodnocení

Hodnocení vyučovací jednotky by mělo proběhnout během druhé reflexe. Případně je možné navázat nějakým individuálním úkolem, jako je napsání krátké eseje na jeden z výroků či na jednu kauzu apod.


Klíčová slova

lidská práva, občanská společnost, participace, projevit názor, svoboda



Přiložené soubory:
COV_Byl_nocni_murou_diktatoru_Ellie_Wiesel.pdf  
COV_Byl_nocni_murou_diktatoru_Benenson.pdf  
COV_Byl_nocni_murou_diktatoru_Citace.pdf  
COV_Byl_nocni_murou_diktatoru_Text_c_1.pdf  
COV_Byl_nocni_murou_diktatoru_Text_c_2.pdf  
COV_Byl_nocni_murou_diktatoru_Text_c_3.pdf  



Autor: Peter Sokol


Diskuze:


Opiště kód z obrázku Captcha Image Načíst nový obrázek

Ještě nikdo nevložil žádný příspěvek, buďte první.