Vnitřní a vnější svoboda

Zařazeno v tématech

Typ školy: Gymnázia


Pro žáky:
3. ročník - Střední školy / Gymnázia

Abstrakt

Co to je vnitřní a vnější svoboda.

Pomůcky
Vlastní formulace cílů

Studenti definují, v čem spočívá vnitřní a v čem vnější svoboda.

Studenti vyhodnotí, jakou důležitost má vnitřní svoboda jedince, když se mu nedostává svobody vnější.

Studenti posoudí, zda jsou sami vnitřně svobodní.

Časový rozsah
2x 45 min
Popis uč. jednotky

1) Požádejte studenty, ať se zamyslí nad tím, co dělají, když se necítí dobře. Kam "utíkají", když si chtějí spravit náladu? (K počítači, do půjčovny DVD, do parku, do vlastní fantazie, mezi přátelé, do knihovny?)

 

2) Studenti si podobný proces jako v první aktivitě zkusí v simulaci totality. Po třídě rozmístěte kartičky s názvy míst (Domov, Chalupa, Kostel, Kulturní dům, Knihovna, Vězení, Zaměstnání, Hospoda, Ulice, Škola) a vyzvěte studenty, ať si představí, že žijí v době normalizace a že se právě nacházejí uvnitř státu, jehož hranice jsou vymezeny zdmi třídy. Vycestovat ven ze státu tedy nelze - jejich formální svoboda pohybu je tedy trvale omezena. Polovina studentů ať hledá takové místo, kde by chtěli trávit svůj volný čas v roce 1973 a stoupne si k němu. Druhá polovina bude přemýšlet, kde se asi lidé v té době cítili nejsvobodněji, a také se tam postaví . Následně obcházejte jednotlivá stanoviště a ptejte se studentů, jak toto své rozhodnutí zdůvodní - proč by právě na vybraném místě chtěli trávit volný čas nebo proč by se tam cítili svobodně?

 

3) Rozdejte studentům úryvek jednoho z dopisů Václava Havla, které posílal z vězení Olze Havlové, a společně si jej nahlas přečtěte. Každý ať si dopis ještě jednou sám přečte a zapíše si odpovědi na následující otázky: Jak je možné být ve vězení a při tom se cítit svobodný a spokojený? Co byste dělali vy osobně, kdybyste byli ve vězení, a přesto měli potřebu být vnitřně svobodní? Co všechno můžeme obecně dělat pro to, abychom byli vnitřně svobodní?

 

4) Zeptejte se studentů, jaké jsou nyní podle nich rozdíly mezi vnější a vnitřní svobodou. Vyzvěte je potom, ať každý za sebe napíše vlastní definici vnitřní a vnější svobody - společně pak sestavte takovou, na které se všichni shodnete, že je správná. (Např. volně podle Hannah Arendtové -: „Primární je vnější svoboda, politická - když o ni začneme přicházet, zažíváme osobní svobodu, vnitřní" nebo například „Vnější svoboda je ta, kterou mi zajišťuje listina základních práv a svobod. Vnitřní svoboda je vlastní vědomá vůle jedince. Protipólem vnější je donucování druhými, protipólem vnitřní je vliv dočasných emocí či morální nebo intelektuální slabost".

 

REFLEXE:

  • Jak jste se cítili, když jste si v druhé aktivitě mohli vybrat jen z několika málo možností?
  • Z jakého důvodu se lidé v období totality uchylovali k vnitřní svobodě?
  • Když vy sami někam utíkáte, cítíte se při tom svobodní? Je takováto svoboda opravdová nebo je jen umělá?
  • Je podle vás důležitější mít vnější nebo vnitřní svobody?
  • Co vy sami můžete udělat pro to, abyste byli vnitřně doopravdy svobodní?
  • Jak vypadá opravdová nezávislost a jak umělá nezávislost?
Hodnocení

práce s textem - dopis Václava Havla z vězení

definování vnitřní a vnější svobody


Klíčová slova

demokracie, lidská práva, odpovědnost, právo, svoboda





Autor: Jan Šotola, CEDU (GEMINI o.s.), program Cirkus totality


Diskuze:


Opiště kód z obrázku Captcha Image Načíst nový obrázek

Ještě nikdo nevložil žádný příspěvek, buďte první.