Seznam učebních lekcí

Název Autor Časový rozvrh Klíčová slova Datum Zobrazeno

Na cestě k transparentnější politické kampani? 

Žáci se seznámí s novými pravidly pro financování a označování předvolebních kampaní – a přešlapy z minulých let. V roli konzultantů pravidla shrnují do manuálu pro politické kandidáty a zvažují důvody pro jejich zavedení. Poté v terénu sbírají příklady a na základě svých poznatků vyhodnocují, zda byla nová pravidla porušena, či ne. V případě (ne)označené politické reklamy své příklady sdílí v přehledu kampaní na fervolby.cz. V závěru lekce žáci na konkrétnách příkladech vyhodnocují přínos nových pravidel.

Vendula Menšíková 2 x 45 min; obnáší domácí úkol a sběr příkladů v terénu (lekci je potřeba uskutečnit v době předvolební kampaně, či krátce po volbách, do doby, než politická reklama z veřejného prostoru zmizí) demokracie, kritické uvažování, lokální dimenze, občanská společnost, osobnostní rozvoj, participace, politika, právo 16. 10. 2017 4737x

Jak (nejen) básníci přicházejí na svět 

Lekce poukáže na téma porodů jako na přirozenou součást našich životů. Vytvoří prostor na diskuzi o představách porodu ve společnosti i o vlastním očekávání a přání. Současně nabídne možnost prozkoumat tuto problematiku skrze satirická videa a konfrontovat je se světovými lékařskými doporučeními.

Michaela Zapletalová 45 minut kritické uvažování, lidská práva, odpovědnost, svoboda 10. 3. 2017 5397x

Země, kterou chceme 

Žáci společně přemýšlí nad tím, jak by si přáli, aby vypadala ČR v roce 2030. Dozvídají se o procesu formulace rozvojových cílů v rámci Agendy 2030 na globální i národní úrovni. V doplňující hodině mají příležitost zkoumat vzájemné vazby mezi jednotlivými cíli a uvědomit si jejich propojenost.

Vendula Menšíková 1-2 x 45 min.; zadání domácího úkolu je potřeba provést před první hodinou demokracie, identita, kritické uvažování, občanská společnost, odpovědnost, participace, politika, projevit názor, spolupráce, udržitelný rozvoj 2. 2. 2017 5092x

Nová média - úvod 

Lekce může být považována za úvodní ze série lekcí k novým médiím, žáci shrnou patologické jevy objevující se v souvislosti s užíváním nových médií.

Pavla Pokorná 2x45 min kritické uvažování, mediální gramotnost, občanská společnost, projevit názor, veřejné instituce 4. 1. 2016 5945x

Nová média - kyberšikana 

Lekce patří do série lekcí k novým médiím. Žáci se seznámí s problematickým obsahem internetu, s různými podobami kyberšikany, vcítí se do kůže postižených, dozví se, jak postupovat v případě, že se s kyberšikanou setkají. Zaujmou postoj k nenávistným kampaním na internetu.

Pavla Pokorná 2x45 min kritické uvažování, lidská práva, mediální gramotnost, odpovědnost, projevit názor, spolupráce 4. 1. 2016 6566x

Nová média - hoax 

Lekce patří do série lekcí k novým médiím. Je zaměřená na jedno z nebezpečí nových médií, tzv. hoax. Přes vysvětlení tohoto novodobého jevu se dostaneme k abstraktnějším pojmům založeném na stejném principu – reklamě a propagandě.

Pavla Pokorná 45 min kritické uvažování, mediální gramotnost 4. 1. 2016 6587x
1 komentář

Zdravý rozum v ilegalitě 

Na příběhu nositele Nobelovy ceny Tima Hunta se žáci zamýšlí nad problematikou přílišné korektnosti v dnešní společnosti a vlivem médií a sociálních sítí. Osvojí si pojmy sexismus, gender a politická korektnost.

Pavla Pokorná 45-90 min (podle prostoru, který dáme k diskusi) kritické uvažování, mediální gramotnost, odpovědnost 7. 12. 2015 4984x

Amnestie a milost 

Lekce žákům přiblíží původ a smysl prezidentských amnestií a milostí. Na fiktivním příkladu „známkové amnestie“ ve škole se žáci zamyslí nad smyslem amnestie; na příkladech skutečných případů pak diskutují o udělení milosti. Lekce by měla vést k zamyšlení nad kladnými i zápornými dopady odpuštění pro jednotlivce i společnost a ke schopnosti podívat se na amnestii perspektivou odsouzeného i nevinného.

Lekce reaguje na dění kolem amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem 1.1.2013, avšak s touto konkrétní amnestií přímo nepracuje. Obsahuje však odkazy na doporučené zdroje pro případ, že by se učitel chtěl této konkrétní amnestii věnovat v navazující hodině. 

Iva Tajšlová a Jaroslav Petřík, COV 45 minut odpovědnost, svoboda, Učím s RESPEKTem 16. 1. 2013 16782x

Mluvíme víc spolu, nebo s klávesnicí? 

Lekce vede žáky k zamyšlení nad tím, jakým způsobem komunikují se svým okolím, zda elektronická komunikace (SMS, IM, facebook) nepřevažuje nad osobním kontaktem, a jak se taková komunikace liší od té osobní. Výstupem lekce je také soubor pravidel slušného používání telefonů během společných aktivit.

Lekce je inspirovaná článkem „Tablet místo učebnice“  – 9.12.2012, Respekt číslo 50/2012 

Jaroslav Petřík, COV 45 minut odpovědnost, osobnostní rozvoj, svoboda, Učím s RESPEKTem 15. 12. 2012 7936x

Stát se členem politické strany? 

Lekce vede žáky k hodnocení následků, které vyplývají z klesající důvěry občanů v politické strany a tenčící se členské základny těchto stran. Žáci zjistí, jaké funkce plní politické strany v demokracii, a zamyslí se nad možnou motivací pro členství v politické straně. Ve skupinách zpracují shrnutí činnosti mládežnických organizací přidružených k politickým stranám a představí je ostatním. V závěru sami reflektují svoji vlastní ochotu či neochotu zapojit se do činnosti některé z představených organizací.

Lekce využívá články „Děkujeme, přicházíme“  – 25.11.2012, Respekt číslo 48/2012 a „Ti, kteří rozhodli“ – 21.10.2012, Respekt číslo 43/2012

Petr Čáp a Jaroslav Petřík, COV 45 - 90 minut demokracie, participace, politika, Učím s RESPEKTem 9. 12. 2012 12714x

Malalaj: příběh odvahy 

V průběhu lekce se žáci seznámí s příběhem dívky Malalaj, která v Pákistánu aktivně vystupovala proti praktikám Tálibánu. Lekce se zabývá odvahou a jejími aspekty. V závěru lekce se žáci zamýšlí nad odvahou vlastní.

Lekce vznikla jako reakce na článek „Sen dívky Malalaj“  v Respektu číslo 43/2012.

Karolína Koskubová a Olga Dankovičová, COV 1x 45 min kritické uvažování, osobnostní rozvoj, projevit názor, svoboda, Učím s RESPEKTem 28. 10. 2012 6809x

Tři a půl milionu za mrtvou ženu 

Lekce je zaměřena na zvýšení čtenářské gramotnosti. Využívá článek o soudním vymáhání odškodnění za úmrtí v nemocnici zaviněné (pravděpodobně) nedbalostí lékařů. Metodou kritického čtení žáci zkusí v textu vyhledat pasáže vystihující pojmy jako hrdinství, lidské selhání, víra, naděje, lež, …, popíší tyto pojmy a uvedou příklady ze svého okolí. Na konkrétním případu soudního řízení se žáci seznámí se systémem soudů v ČR.

Lekce vznikla v reakci na článek „Tři a půl milionu za mrtvou ženu“  – 16.9.2012, Respekt číslo 38-39/2012

Petr Čáp a Iva Tajšlová, COV 45 minut kritické uvažování, lidská práva, odpovědnost, Učím s RESPEKTem, veřejné instituce 30. 9. 2012 5512x
2 komentáře

Dostupnost svobody 

Co je to svoboda. Její problematičnost. Jak se dá na svobodu nahlížet.

Jan Šotola, CEDU (GEMINI o.s.), program Cirkus totality 2x 45 min demokracie, lidská práva, právo, svoboda 7. 3. 2012 6078x

Neomezená svoboda projevu?  

V průběhu lekce si studenti utvářejí své názory na nutnost, potřebnost nebo nadbytečnost cenzury svobody projevu v demokratickém státě. Uvědomují si konflikt mezi svobodou projevu a jinými právy, tedy i nutnost cenzury.

Práce probíhá ve skupinách, jejím výstupem je pochopení hodnoty svobody projevu, jejích hranic a nutnosti jejího omezení.

Petra Müllerová, Právnická fakulta UK 1x 45 min mediální gramotnost, odpovědnost, projevit názor, svoboda 5. 3. 2012 6205x
2 komentáře

Plánování projektů 

V průběhu lekce se žáci seznámí se souvislostmi komunitního fungování. Poznají, že pokud padne nějaké rozhodnutí, týká se celé komunity. Žáci naplánují realizaci projektu městské části a každý si v rámci své přidělené role vyzkouší argumentovat během rozhodovacího procesu, zda plánovaný projekt realizovat či nikoliv.

* Čas 2x 45 min je velmi orintační, spíše bude nutné, aby se aktivita v lekci uvedená pojala projektově, byla zapojena domácí práce žádků apod. Učitel sám si může navrženou aktivitu upravit dle časových možností.

Martina Röhlichová, COV, podle příručky Rady Evropy "Učení demokracii - Svazek VI" 2x 45 min* lokální dimenze, participace, projevit názor 16. 2. 2012 4634x

Konflikt a jeho strukturované řešení 

V průběhu lekce se žáci seznámí s postupem řešení konfliktu v šesti krocích a naučí se postup aplikovat na konkrétní situaci. Žáci vyhodnotí průběh řešení konfliktu a určí, jak je řešení prospěšné pro zúčastněné strany. Žáci využijí osobních zkušeností a pokusí se zhodnotit svou vlastní roli v nějakém aktuálním konfliktu.

Martina Röhlichová, COV, podle příručky Rady Evropy "Učení demokracii - Svazek VI" 2x 45 min demokracie, osobnostní rozvoj, projevit názor, spolupráce, svoboda 14. 2. 2012 10505x

Charta 77 

Proč a za jakých okolností vznikla Charta 77.

Jak na ni reagovala ústřední moc.

Seznámení se s dokumenty Charty, Anticharty a dalšími dokumenty souvisejícími se vznikem Charty.

Jan Šotola, CEDU, program Cirkus totality 1x 45 min demokracie, lidská práva, projevit názor, svoboda 14. 2. 2012 5442x

Práva, svobody a odpovědnost – 1/4 – Přání, základní potřeby, lidská důstojnost a lidská práva  

Hodina je zaměřená na uvědomění si rozdílu mezi přáním a základní potřebou. Za základní nezbytné potřeby člověka mohou být považovány právě ty potřeby, jež byly použity jako základ pro seznam základních lidských práv. Všem těmto pojmům se lekce věnuje.

Iva Tajšlová, COV, podle příručky Rady Evropy "Život v demokracii - Svazek III" 1x 45 min* lidská práva 10. 2. 2012 7130x

Práva, svobody a odpovědnost – 3/4 – Práva a odpovědnosti (Mohou práva existovat bez odpovědnosti?) 

Lidská práva nebudou nikdy dostatečně respektována, nepřevezme-li každý jednotlivec nebo orgán zodpovědnost za jejich uskutečňování. Každý jedinec má morální odpovědnost za spoluvytváření kultury, ve které se v našem každodenním životě lidská práva uplatňují.

Iva Tajšlová, COV, podle příručky Rady Evropy "Život v demokracii - Svazek III" 1x 45 min* lidská práva, odpovědnost, právo 10. 2. 2012 5634x

Práva, svobody a odpovědnost – 4/4 – Kvíz o lidských právech (Co je správně? Jaká by měla být naše lidská práva?) 

Pomocí kvízu s nabídnutými odpověďmi si žáci interaktivní formou rozšíří své vědomosti a prohloubí své znalosti o mezinárodně uznávaných lidských právech a rozšíří svou schopnost rozpoznávat porušení lidských práv.

Iva Tajšlová, COV, podle příručky Rady Evropy "Život v demokracii - Svazek III" 1x 45 min* lidská práva, právo, svoboda 10. 2. 2012 5408x
1 komentář
10 | 20 | 50 | 100 |