Komunitní vzdělávání

Informace o komunitním vzdělávání & vzdělávání v komunitních centrech. Možnosti poradentství a konzultace. Více informací zde.

 

Učím s RESPEKTem

Od začátku školního roku 2012/2013 nabízelo COV ve spolupráci s časopisem Respekt každý týden lekci pro učitele na aktuální témata. Lekce jsou k dispozici ke stažení zde na webu - klíčové slovo "Učím s RESPEKtem"...

Partneři

 

2015_05_05_14_55_20_Projekt_Výchova_k_občanství.png

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Argumentační fauly


Dovednost férově argumentovat patří mezi základní předpoklady občanů spoluvytvářejících demokratické společenství. Diskuse je však také jedinečnou příležitostí k manipulaci, zkreslení, diskreditaci protivníka a překrucování faktů. 

"Demokracie je diskuse," řekl Tomáš Garrigue Masaryk. "Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie, to je hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností – slovo "parlament" má krásný smysl, jen je učinit tělem!" 

Centrum občanského vzdělávání proto připravilo účinnou pomůcku k rozvoji argumentačních dovedností. Přitažlivé grafické zpracování umožňuje fauly vyvěsit na zeď jako plakát, ale je možné je také rozstříhat na jednotlivé kartičky k různým aktivitám. Lze je použít např. ve školní třídě, ale také v činnosti zájmových sdružení. Skuteční nadšenci pak mohou s kartičkami argumentačních faulů hrát bingo např. u nedělních Otázek Václava Moravce či jiných debat s politiky. 

 

Stáhněte si: 

Argumentační fauly -- barevné A3 a A2

Argumentační fauly -- černobílé A3 a A2

Argumentační fauly -- barevné A4

Argumentační fauly -- černobílé A4 

Šťavnatého materiálu k rozpoznávání argumentačních faulů nabízejí naši politici dost a dost. Jedním z nejlepších může být např. nedávný projev Davida Ratha: stenoprotokol projevu Davida Ratha v Poslanecké sněmovně PČR 5. června 2012 naleznete zde, celý projev na jedné stránce zde, videozáznam zde. Pro příklad aplikace argumentačních faulů se podívejte na analýzu tohoto projevu od Marka Pichy, autora našeho překladu, zde

 

Autoři:

Tyto Argumentační fauly vycházejí z americké předlohy Rhetological Fallacies a používají stejnou grafiku. Originál je ke stažení na webu informationisbeautiful.net. Autorem konceptu je David McCandless, na tvorbě faulů dále spolupracovali Marley Whiteside, Kathryn Ariel Kay a Peter Ayres. Design vizualizce Tatjana Dubovina a Piero Zagami. Český překlad pro Centrum občanského vzdělávání vytvořil Marek Picha - ke stažení zde: obcanskevzdelavani.cz/argumentacni-fauly.